Certyfikat energetyczny
Czy Twoja nieruchomość kwalifikuje się do zwolnienia z obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej?
Certyfikat energetyczny jest dokumentem, który informuje o efektywności energetycznej nieruchomości. Jest on niezwykle istotny przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Okazuje się, że istnieją pewne wyjątki od tego obowiązku, które warto znać. Dzięki nim możesz uniknąć zbędnych formalności i kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatu energetycznego. Czy Twoja nieruchomość kwalifikuje się do takiego wyjątku? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać kluczowe informacje na ten temat.
Oto niektóre z tych wykluczeń
Obiekty o niewielkim zużyciu energii
Budynki o małej powierzchni zużywają niewielką ilość energii na ogrzewanie lub chłodzenie. W takim przypadku nie musisz martwić się o certyfikat. Istnieje możliwość dobrowolnego jego uzyskania.
W niektórych przypadkach budynki wolnostojące o powierzchni poniżej 50 m² mogą być zwolnione z obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego. Są to niewielkie domy mieszkalne lub lokale użytkowe, w których zużycie energii jest stosunkowo małe.
Można także rozważyć wyłączenie dla nieruchomości, które są używane tylko przez krótki okres w ciągu roku, takich jak domy letniskowe.
Inne przykłady takich nieruchomości to: altany ogrodowe, garaże. Te budynki zazwyczaj nie posiadają stałego zasilania, ogrzewania ani klimatyzacji, co znacząco wpływa na ich niskie zużycie energii.
Budynki pasywne
Budynki pasywne to także doskonały przykład nieruchomości o niskim zużyciu energii. Charakteryzują się wysoką izolacją termiczną, szczelnymi oknami i drzwiami oraz systemem wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki temu minimalizują straty energii i zapewniają wysoki komfort termiczny bez konieczności intensywnego korzystania z systemów grzewczych, czy chłodzących.
Budynki wykorzystujące energię odnawialną, takie jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, mogą również kwalifikować się do wyłączenia spod wymogu posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Dzięki temu, że część potrzeb energetycznych budynku jest pokrywana za pomocą odnawialnych źródeł energii, zużycie energii z sieci jest znacznie ograniczone.
Instalacje o wysokiej efektywności energetycznej, takie jak inteligentne sterowanie oświetleniem, energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia czy pompy ciepła, mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii w budynku. Takie rozwiązania mogą być również podstawą wyłączenia spod obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej.
Obiekty użyteczności publicznej
Niektóre nieruchomości, takie jak szkoły, szpitale, urzędy czy obiekty sakralne, które służą celom użyteczności publicznej, również mogą być wyłączone spod obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego. W przypadku tych obiektów ważniejsze jest zapewnienie funkcjonalności i bezpieczeństwa, niż ocena efektywności energetycznej i certyfikat energetyczny.
Obiekty zabytkowe
Nieruchomości wpisane do rejestru zabytków lub objęte ochroną konserwatora zabytków mogą być zwolnione z obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego. Posiadasz mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Warszawie? Przy sprzedaży takiej nieruchomości świadectwo charakterystyki energetycznej nie będzie wymagane. Nieruchomości o wartości historycznej i kulturalnej, które są chronione przez odpowiednie przepisy, również mogą być zwolnione z obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że w przypadku takich obiektów konieczne jest zachowanie ich autentycznego charakteru i nie zawsze można dokonać modernizacji energetycznej.
Podsumowanie
Zanim przystąpisz do procesu uzyskania certyfikatu charakterystyki energetycznej, zastanów się nad ewentualnymi wyjątkami, które mogą dotyczyć Twojej nieruchomości. Poznanie tych informacji pozwoli Ci uniknąć zbędnych formalności i kosztów, jednocześnie spełniając obowiązujące przepisy.
Reprezentuję butikową Agencję Nieruchomości Premium w Warszawie.
Sprzedaję, wynajmuję oraz poszukuję atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie.